Tynkowanie

Maszynowe nakładanie tynków to nowoczesna alternatywa, zyskująca coraz większą popularność. Wykańczanie w ten sposób powierzchni ścian i sufitów to szybkość, ekonomia oraz estetyka. Zarówno tradycyjne tynki cementowo-wapienne, jak i tynki gipsowe można nakładać przy pomocy agregatu tynkarskiego.

Maszynowe nakładanie tynków jest techniką o wiele bardziej efektywną od tradycyjnej, to duża oszczędność czasu oraz materiału. Przy takiej technice wykonywania prac, znacznie zmniejsza się ilość odpadów materiału oraz skraca czas wykonywania tynków, a co za tym idzie, daje możliwość przystąpienia do dalszych prac wykończeniowych budynku. Sprawna 3 osobowa ekipa tynkarska może wykonać w ciągu jednego dnia około 120 m2 otynkowanej powierzchni przy użyciu agregatu tynkarskiego.

Należy zawsze pamiętać o właściwym przygotowaniu podłoża pod tynkowanie, jest to bardzo istotny element, od którego zależy efekt pracy. Powierzchnia przeznaczona do tynkowania nie może być zatłuszczona, a farby, luźne ziarnka piasku i starego tynku oraz wszelkie warstwy trwale niezwiązane z podłożem należy usunąć. Zalecane jest stosowanie rozwiązań systemowych i wykonywanie prac zgodnie z wytycznymi producenta, co daje nam gwarancję i spokój bezproblemowego wykonania prac. Dlatego, jeśli wykonawca zdecyduje się na wykonywanie prac tynkami marki CEKOL, należy zastosować preparaty gruntujące również tej marki. Podłoże chłonne należy zagruntować, pod tynki gipsowe takie jak CEKOL TLG-48 trzeba zastosować grunt tynkarski CEKOL GT-86 oraz CEKOLGS-83 KONTAKT.

Podczas wykonywania prac za pomocą agregatu tynkarskiego zazwyczaj narzuca się duże powierzchnie, w związku z tym materiał nie może szybko wysychać i wiązać na ścianie, gdyż musi zostać jeszcze poddany obróbce, dlatego tynki maszynowe odznaczają się dłuższym czasem wiązania i obróbki, tak jak CEKOL TLG-48. Produkt ten daje również możliwość uzyskania gładkiej powierzchni nadającej się bezpośrednio do malowania.

Nie tylko tynki gipsowe można aplikować maszynowo, doskonałym produktem sprawdzającym się również do prac przy użyciu agregatów jest gładki tynk elewacyjny CEKOL C-35. To produkt przeznaczony do wygładzania i uszlachetniania zewnętrznych ścian budynków oraz pomieszczeń o dużej wilgotności np. łazienek, saun, chłodni, piwnic, garaży. Sprawdza się w aplikacji mechanicznej w cienkiej warstwie i umożliwia wykonanie gładkich powierzchni, dzięki czemu uzyskujemy znaczną oszczędność czasu i pracy. Tam gdzie nie ma możliwości zastosowania tynków gipsowych, doskonale sprawdzają się maszynowe tynki cementowo-wapienne. Można je stosować na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń. Jako wyprawę tynkarską w mieszkaniach, piwnicach, łazienkach, garażach oraz jako podkład pod tynki szlachetne można zastosować CEKOL ZT-02. Jeśli istnieje potrzeba zastosowania lekkiego tynku cementowo-wapiennego, do tynkowania sufitów i stropów, aby nie obciążać dodatkowo powierzchni materiałem można zastosować CEKOL ZT-08. Ma on bardzo
dobrą przyczepność oraz charakteryzuje się łatwością w nakładaniu. Posiada właściwości termoizolacyjne, a po stwardnieniu jest mrozo i wodoodporny. Podczas prac w technologii maszynowego wykonywania tynków cementowych należy pamiętać o poszczególnych etapach pracy tj. narzuceniu CEKOL OBRZUTKI Cementowej, tynku maszynowego, wstępnym wyrównaniu łatą H, wyrównaniu łatą trapezową oraz zatarciu na gładko (przy zacieraczki mechanicznej lub pacy).

Zawsze należy pamiętać, że przestoje w pracy przy użyciu agregatu, nie mogą przekraczać 20 minut, w przypadku dłuższej przerwy należy zawsze oczyścić węże i agregat, co zapobiegnie uszkodzeniu urządzenia. Właściwa eksploatacja i konserwacja ma bardzo duży wpływ na żywotność i działanie maszyny.

Gotowe suche zaprawy, nakładane za pomocą agregatów, to coraz powszechniej stosowany sposób tynkowania ścian. Wykonawcy bardzo sobie chwalą opisywaną metodę, ponieważ dzięki niej oszczędzają czas, pieniądze i siły. Tynki maszynowe marki CEKOL, zarówno gipsowe, jak i cementowo-wapienne, to produkty starannie przygotowane do tego typu prac wykonawczych. Każdy z nich jest mieszanką składników mineralnych, kruszyw, odpowiednio dobranych wypełniaczy i dodatków modyfikujących. Praca z tynkami maszynowymi marki CEKOL nie sprawia wykonawcom żadnych problemów.

Tynkowanie

CEKOL TLG-48

CEKOL TLG-48

lekki tynk gipsowy maszynowy

Jest gipsową zaprawą przeznaczoną do maszynowego lub ręcznego wykonywania wypraw tynkarskich w pomieszczeniach suchych o wilgotności względnej powietrza do 70%. Szczegóły »

CEKOL TR-49

CEKOL TR-49

tynk gipsowy ręczny

Jest gipsową zaprawą przeznaczoną do ręcznego wykonywania jednowarstwowych wypraw tynkarskich w pomieszczeniach suchych o wilgotności względnej powietrza do 70%. Szczegóły »

CEKOL ZT-02

CEKOL ZT-02

tynk cementowo-wapienny

Do maszynowego wykonywania tynków tradycyjnych na podłożach murowanych z cegły, gazobetonu, keramzytobetonu. Do stosowania na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń, jako wyprawa tynkarska w pomieszczeniach mieszkalnych, piwnicach, łazienkach, garażach oraz jako podkład pod tynki szlachetne. CEKOL ZT-02 można również nakładać ręcznie. Szczegóły »

CEKOL ZT-08

CEKOL ZT-08

lekki tynk cementowo-wapienny

Do maszynowego wykonywania tynków tradycyjnych na podłożach murowanych z cegły, gazobetonu, keramzytobetonu. Do stosowania na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń, jako wyprawa tynkarska w pomieszczeniach mieszkalnych, piwnicach, łazienkach, garażach oraz jako podkład pod tynki szlachetne. CEKOL ZT-08 można również nakładać ręcznie. Szczegóły »

CEKOL C-35

CEKOL C-35

cementowo-polimerowa biała gładź szpachlowa

Wysokiej jakości materiał przeznaczonym do wygładzania, wyrównywania i uszlachetniania zewnętrznych ścian budynków (elewacji). Może być również stosowany wewnątrz pomieszczeń, a szczególnie w pomieszczeniach o dużej wilgotności (np. łazienki, sauny, chłodnie). CEKOL C-35 umożliwia wykonanie gładkich powierzchni. Szczegóły »

Produkty uzupełniające

CEKOL GT-86 KONCENTRAT

CEKOL GT-86 KONCENTRAT

grunt tynkarski niebieski

Barwny środek gruntujący w postaci koncentratu do rozcieńczania z wodą. Znajduje zastosowanie jako środek gruntujący na etapie przygotowania powierzchni przed pracami tynkarskimi. Wzmacnia podłoża, ogranicza i wyrównuje ich chłonność, poprawia równomierność wiązania tynków oraz zwiększa ich przyczepność do podłoża. Szczególnie polecany jest pod tynki gipsowe takie jak CEKOL TLG-48 oraz CEKOL TR-49. Szczegóły »

CEKOL GS-83 KONTAKT

CEKOL GS-83 KONTAKT

preparat gruntujący

Jest preparatem służącym do gruntowania nienasiąkliwych powierzchni gładkich, stropów oraz elementów prefabrykowanych wykonanych z gładko odeskowanych elementów betonowych i żelbetonowych. Preparat CEKOL GS-83 KONTAKT ma za zadanie polepszenie przyczepności tynków do podłoży trudnych. Można go stosować wewnątrz oraz na zewnątrz budynków. Szczegóły »

CEKOL DL-80

CEKOL DL-80

grunt głęboko penetrujący

Wodorozcieńczalna, bezrozpuszczalnikowa, głęboko penetrująca emulsja służąca do gruntowania nasiąkliwych podłoży gipsowych, betonowych, ceglanych pod szpachlowanie, wyrównywanie zaprawami samopoziomującymi, przyklejanie płytek ceramicznych. Można stosować wewnątrz oraz na zewnątrz budynków. Emulsją CEKOL DL-80 można zabezpieczać powierzchnie tynków przed wpływem wilgoci i działaniem czynników atmosferycznych. Szczegóły »

CEKOL OC-01

CEKOL OC-01

obrzutka cementowa

Przygotowanie podłoża pod maszynowe lub ręczne wykonywanie tynków tradycyjnych. Do stosowania jako obrzutka tynkarska na zewnątrz i wewnątrz budynków w pomieszczeniach mieszkalnych, piwnicach, łazienkach, garażach jako podkład pod tynki cementowe i cementowo – wapienne. Szczegóły »

Language
pl en de ru
Mapa strony